Lyckat årsmöte i Kosta

2010-04-28 10:57, Uppdaterad: 2010-04-28 15:59

I lördags var det dags igen för årets årsmöte som denna gång hölls mitt i Glasriket på Kosta Boda Art Hotell. Hela 150 personer kom till ett Kosta som bjöd på det mesta. Vackert väder, ett fantastiskt hotell och positiva människor. Vad kan man mer önska? Förmiddagen ägnades åt att Fjärrtrafiksektionen höll sitt årsmöte och att deltagarna i minimässan installerade sig. Efter en mycket god lunchbuffé inleddes årsmötesförhandlingarna med att föreningens ordförande Åke Kihl summerade året som gått samt hölls en tyst minut för medlemmar som avlidet under året. Förhandlingarna leddes sedan av Johan Lindström, Vd Sveriges Åkeriföretag.

Stämman gick på valberedningens förslag av styrelse vilket innebär följande sammansättning:

Ordinarie ledamöter: Åke Kihl, Värnamo, Marie Hagén-Landegren, Korsberga, Sven Petersson, Smålandsstenar, Christer Samuelsson, Växjö, Christer Svensson, Örserum, Ulf Ahlqvist, Markaryd, Jonny Segergren, Kristdala

Suppleanter: Hans Karlsson, Oskarshamn, Gunvor Munck-Svensson, Nybro, Magnus Edberg, Lessebo

Åke Kihl, Värnamo omvaldes till ordförande på 1 år.

Till Valberedning utsågs: Tord Johansson, Tingsryd, Lars Olsson, Hultsfred, Arnold Gustafsson Gränna. När det gäller punkten om förnyelseprocessen så gav årsmötet styrelsen mandat att genomföra den föreslagna organisationsförändringen enligt det förslag från styrelsen som presenterades för medlemmarna med inbjudan till årsmötet.

Eftermiddagen ägnades åt minimässa där våra samarbetspartner fick möjlighet att presentera sina produkter. Som avslutning av dagen hade vi liksom förra året ”Eftersnack”. Med tanke på att det är valår hade vi bjudit in två politiker. Politikerna Désirré Liljevall (s) samt Johan Hultberg (m) tillsammans med Johan Lindström SÅ och Tomas Engsund Atteviks Lastvagnar fick svara på frågor i en debatt som leddes av Magnus Gunnarsson. En debatt som lyfte olika aktuella frågor samtidigt som den var mycket underhållande. Ett uppskattat inslag av årsmötesdeltagarna.

Kvällen avslutades med supé och dans.

Vi förbehåller oss rätten att i efterhand redigera / radera olämpliga
kommentarer / inlägg

Svensk Åkeritidning ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.

Kommentarer

Skriv ny kommentar

Innehållet i detta fält är privat och kommer inte att visas publikt.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <h2> <h3> <h4>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
CAPTCHA
Det här är en fråga för att kontrollera att du är en människa och inte en spamrobot.
2 + 4 =
Ange svaret på det här enkla matteproblemet.