Så var det dags igen för vår uppskattade administratörsdag. Årets träff vänder sig liksom tidigare tilll administratörer och åkare hos våra medlemsföretag.
Datum: 19/5
Tid: 09.00-ca15.30
Plats: Åkeriföreningens lokaler Kungsgatan 115
Kostnad: 300 kr/pers
Anmälan: Senast den 12 maj till Åkeriföreningen tel 0470-71 81 80 eller lena.finnhult@akeri.se
På programmet:
- Företagsbesök - Hur fungerar det?
- Utvärdering av kör och vilotider - vilka verktyg finns det?
- Trötthet i trafiken
- Avtal med Länsförsärkingar
- Nya tjänster hos Bilprovningen
- Åkeri i tiden- Miljoner i potten och ett gott rykt på köpet.
Inbjudan (pdf-format)

-En kilometerskatt är inget bra förslag, den kommer att vältras över på konsumenterna och det tror jag inte de gillar. Det säger Jens Spendrup, vd för Spendrups och ordförande i Företagarna till Svensk Åkeritidning Webb-TV.

Ekdahls Åkeri övertar NH Logistics inrikesverksamhet. Affären omfattar cirka 20 lastbilar och 30 förare.
Från och med september blir Globex Transport AB ny delägare i OnRoad.
Combain heter applikationen som vann ABC-åkarnas pris för bästa App till mobiltelefoner med Androids operativsystem. "Appen" skickar ut uppdrag till mobiltelefonen och positionerar telefonen.
I dag invigdes ett nytt tankställe för fordonsbränslet BioDME. Anläggningen, som ligger på Volvo Truck Centers område i Kungens Kurva, ingår i ett gemensamt fälttest mellan Volvo Lastvagnar, Chemrecs AB och Preem.
Den danska regeringen har nu beslutat att utvidga modulvagntågsprojektet. Den treåriga studie förlängas med fem år till slutet av 2016.
Trots att Sverige skulle infört EU-direktivet om tunnelklassning vid senaste årsskiftet har ännu inget hänt. Ansvariga myndigheter svävar på målet när det kommer att ske. Under tiden kan transporter av farligt gods fortsätta i tunnlar där de egentligen inte får köra.
Transport- och kommunikationsarbetsgivarna rapporterar försiktigt positiva sysselsättningsplaner inför det kommande kvartalet och står samtidigt för landets största ökning på årsbasis. Bland regionerna har Västra Götalands och Hallands län den särklass starkaste sysselsättningstrenden medan både Skåne och Stockholm backar. Detta visar Manpower Arbetsmarknadsbarometer.
I Göteborgs tingsrätt avhandlas i dag ett ärende mot en åkeriföretagare och dennes förare som står åtalade för brott mot kör- och vilotidsreglerna. Den ena åtalspunkten rör överskridande av daglig körtid vid ett tillfälle. Snöhinder och igenblåsta vägar innebar en daglig körtid på 10 timmar och 41 minuter. Den andre åtalspunkten gäller att föraren inte angav start och/eller slutland vid fem tillfällen.

Skoogs Åkeri, som idag finns i både Klippan och i Ängelholm flyttar nu all verksamhet till Ängelholm, där de tar över Lantmännens gamla lokaler, som nu ska byggas om för 90 miljoner kronor. Totalt kommer Skoogs Åkeri få runt 16 000 kvadratmeter lageryta, bland annat tack vare en utbyggnad. Enligt kontraktet med fastighetsägaren Backahill ska Skoogs åkeri flytta in förste april. Samtidigt lämnar också företaget anläggningen i Klippan.

I slutet av oktober är det dags för ännu en säkerhetsparkering att slå upp portarna. Den här gången i stöldtäta Hyltena utanför Jönköping.
– Det är fråga om en pilotanläggning, men slår det väl ut är tanken att vi inom ett par år ska bygga 16 anläggningar runt om i landet, förklarar Combiparqs Björn Engvall – som dock inte vill säga var nästa anläggning kommer byggas.

I samband med Lastbil 2010 säljer Statoil europadiesel på nio stationer i Jönköpingsområdet. Under perioden 25 augusti till 28 augusti erbjuder Statoil både yrkeschaufförer och privatbilister att tanka europadiesel.
Ulf Holgersson blir ny affärsområdeschef på Alwex affärsområde Thermo. Ulf Holgersson börjar sin tjänst på Alwex i september. Han har arbetat med logistik sedan examen. Först på ICA i Växjö och sedan lagret flyttades inom COOP. Ulf har de senaste åren varit avtalschef och tf transportchef. Inom Alwex har vd Pär Aspengren fram till dags datum varit även tillförordnad affärsområdeschef på Thermo.
ADR-Konsult i Gislaved har gått i konkurs. Vid senast redovisade bokslutet hade företaget 5 anställda och omsatte 5,8 miljoner kronor. Företaget har bland annat bedrivit rådgivning och utbildning inom ADR, säkerhet och farligt avfall.
På E4, förbi Jönköping och Huskvarna, kommer det att utföras beläggningsarbeten mellan den 22-28 augusti. Arbetet kommer att ske kvälls- och nattetid mellan 19 och 06. Arbetet som kommer utföras mellan den 22 och 28 augusti påverkar trafiken från Från trafikplats Österängen till trafikplats Ljungarum i södergående riktning. I norrgående riktning sker arbetet mellan Trafikplats Ekhagen och Huskvarna södra.
Svevia har fått uppdraget av Trafikverket att montera nya högkapacitetsräcken längst med E4:ans norra infart till Huskvarna och Jönköping.
Räcken är av typen rörräcke för att den vackra utsikten mot Vättern inte ska skymmas och har kapaciteten att klara påkörning av tung trafik.
I onsdags tecknade Sveriges Åkeriföretag Småland Öland under avtalet som innebär att föreningen den 1 oktober går upp i den nya organisationen som andra förening efter Sveriges Åkeriföretag Öst.

Nybro Transport och Mörbylånga Åkeri drar efter semestern igång byggandet av ett gemensamt 4 000 kvadratmeter stort kyl- och fryshus.
– Vi kommer äga lika mycket och det handlar om en investering på ungefär 40 miljoner kronor, säger Nybro Transports Jessica Gunnarsson till Svensk Åkeritidning.
RB&T i Nässjö har gått i konkurs. Företaget hade under senast redovisade bokslutsperioden tio anställda och omsatte 10,7 miljoner kronor. Handläggande tingsrätt är Eksjö tingsrätt och förvaltare är Christian Berntö.

Växjö kommun har beslutat att samordna varudistributionen till samtliga kommunala enheter för att minimera antalet transporter och därmed minska miljöpåverkan, och jobbet kommer utföras av Alwex/SSC
Vi förbehåller oss rätten att i efterhand redigera / radera olämpliga
kommentarer / inlägg
Svensk Åkeritidning ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
Kommentarer
Skriv ny kommentar