Fredag den 23 oktober klev 120 personer ombord på Vikingline för att närvara vid Sveriges Åkeriföretag Norr’s halvårsmöte och transportkonferens. På fredag eftermiddag genomfördes halvårsmötet med Bertil Dahlin, SÅ vid klubban. Bland de beslut som togs under årsmötesförhandlingarna var oförändrade medlems- och serviceavgifter, samt avslag till den motion som kommit om att ta bort upplägget med ombud vid årsmöte och halvårsmöten.På lördagens program stod Transportkonferens där Bertil Dahlin stod först i raden av föreläsare och höll ett intressant föredrag om bl. a aktuella EU frågor.
Från projektet Åkerier i tiden, ett samarbete mellan SÅ, Vägverket och Sparcoach, kom Elin Skogens och berättade om betydelsen av att minska bränsleförbrukningen och ger råd om hur det kan gå till.
Men den kanske mest uppskattade föreläsaren var Thomas Morell f.d. trafikpolis som numera är ombudsman i Skaraborg och organisationens specialist på kör- och vilotider. Kör- och vilotider ett ämne som berör och upprör många.
Dick Sundberg avrundade mötet med en information om YKB.
I samband med mötet hade arrangerats en minimässa, nio stycken utställare fanns på plats tillsammans med Sveriges Åkeriföretag Norr själva. Många av utställarna hade fokus på någon form av datahantering en verklighet vi måste vänja oss vid och ett bra verktyg för att underlätta det vardagliga arbetet. Men givetvis fanns även våra samarbetspartners på plats.
Varje monter hade en fråga som besökarna kunde besvara på en tipskupong och vid dagens slut delades ett stort antal priser ut som var skänkta av utställarna.
De utställare som fanns på plats var
KG Sandström , Jonas Sandström
Fordonskontroll, Daniel Wagerman
TransPA, Stig-Arne Olsson
Scania Fordonsdatorer, Calle Hammarsköld
TrackInvent, Mats Jönsson
Statoil, Fredrik Heleander
Teliasonera, Ari Salo
ExTe, Per Eklund
Trygg-Hansa, Ann-Mari Söderström, Rickard Nyberg, Henrik Nilsson
Ett stort tack till samtliga!
Vi förbehåller oss rätten att i efterhand redigera / radera olämpliga
kommentarer / inlägg
Svensk Åkeritidning ansvarar inte för innehållet i kommentarerna.
Kommentarer
Skriv ny kommentar