Trux firar 25 år

2011-12-19 09:32

Historien om ljusbåge- och frontskyddstillverkaren Trux tar avstamp i mitten av 1980-talet.

Grundaren Axel Sandstedt drev då företaget Exte i Färila när en åkare frågade hur han skulle kunna undvika de långa stillestånden i samband med viltolyckor. Axel snappade upp idén och hämtade inspiration från australiensarnas ”Kangaroo bumpers” till sina egna frontskydd, men istället för stål valdes det betydligt lättare aluminiumet.
Axel Sandstedt sålde Exte och valde att fokusera på Trux. Men mitt under satsningen på det nya företaget fick han en rejäl käpp i hjulet. Trafiksäkerhetsverket (numera Transportstyrelsen) var på väg att förbjuda frontskydden!
– Efter månader av bearbetning och bland annat ett opartisk test samt med fackpressen i ryggen fick jag rätt, förklarar Axel.
Med hjälp av Chalmers tekniska högskola i Göteborg gjordes en utredning som visade att bland annat att frontskydden knuffade undan en påkörd provdocka istället för att ramla in under lastbilen, vilket fick Trafiksäkerhetsverket att ändra åsikt. En oerhört viktig seger för Trux som kunde fortsätta med sina produkter.

 

Trux AB är marknadsledare i Europa inom området frontmonterad säkerhetsutrustning för tunga lastbilar. De största enskilda marknaderna är Sverige, Norge och Tyskland. Trux AB ligger i Ljusdal och ingår i Mekanotjänst Holding AB som omsätter cirka 370 Mkr.

Åsa Sundström